Ana Sayfa / MEB Teşvik

MEB Teşvik

2017-2018 ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU

Özel okullar yeni öğretim döneminde özel okulda eğitim görmek istene öğrenciler ile Özel okul teşvikten yararlanmak isteyen okullar teşvik başvurularını 15 Ağustos ve Eylül ayları içerisinde Mili Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi veya Taşdelen Sihirliorman Anaokulu  Şubemizden yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, “5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu”na göre, belirlenen öğrenciye 2017-2018 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek” şeklinde açıklama yapıldı. 

2017-2018 ÖZEL OKULDA EĞİTİM GÖRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN ÖDENECEK TEŞVİK PRİMLERİ BELLİ OLDU

2017-2018 Eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala veliler, özel okul teşvikleri hakkında açıklamanın yapılmasını merakla bekliyor. Beklenen haber kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yıl 75 bin yeni öğrenciye okul öncesinde 3 Bin 60, ilkokul 3 bin 680 ortaokul 4 bin 280 ve lisede  bin 280, temel lisede  3 bin 680  TL öğrenci başı ödeme yapılacak. Böylelikle bu yıl toplamda 340 Bin öğrenciye destek verilmiş olacak. MEB tarafından her yıl Ağustos ve Eylül ayları arasında başlayan özel okul teşvik başvurularının bu yılda bu tarihler arasında başlaması bekleniyor.

2017-2018 ÖZEL OKUL ÖĞRENCİ TEŞVİK BAŞVURUSU YAPMA

Özel okullarda eğitim görmek için Mili Eğitim Bakanlığı’na başvuru ve Tercih işlemini e okul uygulaması üzerinde yapacaklar. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, Eylül’de ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise Eylül’de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının Eylül’de ilan edilmesinin ardından, Eylül’de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı Eylül’de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise Eylül 2017’de gerçekleştirilecek.

2017-2018 ÖZEL OKUL TEŞVİKLERİ İÇİN HÜKÜMETTEN FLAŞ KARAR!

Özel okul teşvikleri ile ilgili olarak 2017-2018 öğretim döneminde toplam 340 bin öğrenciye destek verilecek. 2017-2018 öğretim döneminde özel okullarda okuyan öğrencilere verilecek destek miktarı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yıl 75 bini ilk kez olmak üzere toplamda 340 bin öğrenciye eğitim öğretim desteği verilecek. En yüksek teşvik miktarı, ortaokul ve lise öğrencilerine verilecek 4 bin 280 lira oldu. Okul öncesine ise 3.060 TL destek sağlanacak.

2017-2018 ÖZEL OKUL TEŞVİK PRİMLERİ İÇİN ŞARTLAR VE HANGİ KRİTERLER ETKİLİ OLACAK

Özel okullarda eğitim ve öğretim desteği, bakanlıkça eğitim kademelerine göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verilebilir. Eğitim ve öğretim desteği verilecek toplam öğrenci sayısı her yıl Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken belirleniyor. Eğitim ve öğretim desteği bölgenin gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı dikkate alınarak verilebiliyor.

Eğitim ve öğretim hizmetini sunan ve yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarların, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 6183 sayılı Kanunun 51’inci maddesine göre hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte bir ay içinde ödenmesi, yapılacak tebligatla sebebiyet verenlerden istenir.

2017-2018 ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR? 

Özel okullarda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında teşvikten yararlanacak her bir öğrenciye okul öncesinde , ilkokul ve ortaokul düzeyinde , temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda ise belirlenen miktar ile öğrenciler eğitim öğretim desteğinden faydalanacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarında (anaokulu ve ana sınıfları) öğrenim görecek, yaşları 48-66 ay arasında olan öğrencilerin velileri veya vasileri, eğitim ve öğretim desteği için resmi veya özel okullardan e-Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü üzerinden başvuracak.

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak. Ancak bu öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecek.

Veliler veya vasiler, okulların ilan etmiş oldukları yıllık eğitim ücretinin Bakanlıkça karşılanacak eğitim ve öğretim desteğinin dışında kalan bedelini ayrıca okula ödeyecek.

Öğretim döneminde eğitim ve öğretim desteği devam eden ara sınıf öğrencileri 2017-2018 eğitim öğretim dönemi için destek başvurusu yapamayacaklar.

Kesin kayıt döneminde işlemi yapılmayan öğrenci, hakkını kaybedecek. Destek almaya hak kazanan öğrencilerin veli ve vasileri, e okul üzerinden en fazla 15 okul tercih edebilecek.

2017-2018 ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU ŞARTLARI

-T.C. vatandaşı olmak,
-Okul öncesi eğitimde 15 Mart 2011 ile 14 Eylül 2012 tarihleri arasında doğmuş olmak,
-İlkokul birinci sınıflarda Eylül 2017 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak,
-Eylül 2017 tarihi itibariyle ortaokul ve imam-hatip ortaokulu beşinci sınıflarına kayıt şartlarına sahip olmak,
-Ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
-2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
-Resmi veya özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
-Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Teşviği Başvuru ve Yerleştirme E-Kılavuzu

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Teşviği  Yerleştirme Sonuçları