Oryantasyon

Okul öncesi, çocukların sosyal, fiziksel, duygusal ve zihinsel becerileri kazandığı, bireyselleştiği bir dönemdir. Çocuk sosyal ilişkilerini aileden edinir sonrasında anaokulu aracılığıyla arkadaş ve sosyal ilişkilerini geliştirir. Bu nedenle okul öncesi eğitimin önemi büyüktür.

Çocuğun okula başladığı ilk günlerde, bazı çocuklar için bu süreç eğlenceli ve heyecan vericiyken, bazı çocuklarda uyum sağlama konusunda zorluklar olabilir. Ancak okul uyum sürecinde yaşanabilecek sorunların doğal ve geçici olduğu unutulmamalıdır.

Her çocuğun bu oryantasyon döneminde farklı olduğu unutulmamalıdır. Her çocuk farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle aile-okul- öğretmen işbirliği ile çocuğa göre yaklaşım tarzı belirlenmelidir.

Anne babanın sabırlı, kararlı, ortak tutuma sahip olması bu süreci kolaylaştırmaktadır. Çocuğundan ayrılırken bu zamanı kısa tutmaya çalışmalı güven duygusunu çocuğa aşılamalıdır.

Anne babanın kararlı tutumu çocuğun okula alışma sürecini hızlandıracak ve hayatındaki değişikliğe hızla adapte olmasını sağlayacaktır.